Artificial Intelligence International Conference 2018 Poster SunumuMerhabalar, İnsanların Kariyerlerindeki Bir Sonraki Pozisyonun Tahmin Edilmesi - 1 yazımızda bahsettiğimiz projemiz Artificial Intelligence International Conference 2018 için poster sunumuna davet aldı. Bu yıl ilki düzenlenen ve 29 faklı ülkeden 150’ye yakın kişinin katıldığı uluslararası yapay zeka konferansı (A2IC) bize Barselona’da, 21-23 Kasım 2018 tarihleri arasında takdir edilesi bir ev sahipliği yaptı.

20 Kasım Salı günü başlayan seyahatimiz, akşam saatlerinde konferansın düzenlendiği Pompeu Fabra Üniversitesi’nde, konferans için ilk kaydımızı gerçekleştirmemiz ile devam etti. 21 Kasım Çarşamba günü sabah saatlerinde konferansın açılış konuşmasına katıldık ve ardından posterimizi bize ayrılan bölüme yerleştirerek oditoryumda gerçekleşmekte olan davetli konuşmacıların sunumlarına katıldık. Aynı gün saat 13:30 ve 14:30 arasında ise posterimizin başında durarak, yaptığımız proje hakkında gelen soruları cevaplandırdık ve insanların dikkatini hem projemizin konusuyla hem de anlatım tarzımızla çekmeyi başardık. Projemiz ile ilgili genellikle, seçtiğimiz yöntemlerin sebeplerini sorgulayan sorular, izlenen yolların detaylı şekilde açıklanmasını isteyen sorular, elimizdeki veri setinin nasıl oluştuğuna yönelik sorular ve ortaya çıkan sonuçların ne şekilde kullanıldığını sorgulayan sorular ile karşılaştık ve cevaplarımızı bunlar doğrultusunda karşı tarafa dikkatlice aktardık.

 

Her geçen gün gelişen veri madenciliği, doğal dil işleme, makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi tekniklerin bir amaç doğrultusunda araç olarak kullanılmasıyla gerçekleştirilmiş olan çalışmaların sunulduğu bu konferansta, çalışma alanlarımıza benzer, özgün içerikli birçok çalışmanın sunumuna katılma şansını yakaladık. Kariyer.net bünyesinde gerçekleştirdiğimiz çalışmaların ve kullandığımız yöntemlerin, dünyanın çeşitli yerlerinden katılan araştırmacıların da kendi çalışmalarında gerçekleştirdikleri ile benzer adımlardan geçtiğini gördük. Robotik alanından görüntü işlemeye, metin işlemeden veri biliminin bütün adımlarına, yapay zekanın etik yönlerinden insanlar üzerinde oluşacak tüm etkilerine kadar çok çeşitli alanlarda gerçekleştirilmiş çalışmalar ile bakış açımız daha fazla genişlemiş oldu. Ayrıca, aynı günün akşamı konferansa katılanlar ile sosyalleşebilmemiz amacıyla konferansın düzenlediği flamenko gecesine katıldık. Konferans boyunca diğer katılımcıların poster sunumlarını inceleme ve dinleme fırsatı bulduk. Konferans kapanış günü düzenlenen ödül töreni ve kapanış konuşmasına da katılarak konferansa katılımımızı sonlandırmış olduk.

Posterimizin tam haline aşağıdan ulaşabilirsiniz. Tıklayarak daha büyük halini de görebilirsiniz.